EMNG - Elektromiyonörografi

img

Elektromiyografi (EMG)

Elektromiyografi (EMG), kaslarin saglik durumunu ve onlari kontrol eden sinir hücrelerini degerlendiren bir teshis yöntemidir. Bu sinir hücreleri, motor nöronlari olarak bilinir. Motor nöronlar kaslarin kasilmasi yada gevsemesi için elektriksel sinyaller gönderirler. EMG, bu sinyalleri doktorlarin tani koymasina yardimci olacak grafiklere yada sayisal verilere çevirir.

Herhangi bir kas veya sinir bozuklugu belirtileri gösteren hastalar için EMG istenebilir. Örnek verecek olursak, bu belirtilerden bazilari, uzuvlarda karincalanma, uyusma veya açiklanamayan güçsüzlügü olabilir. EMG sonuçlari, doktorun, kas bozukluklari, sinir bozukluklari ve sinirler ile kaslar arasindaki baglantiyi etkileyen rahatsizliklari teshis etmesine yardimci olabilir.

EMG Testinin amaci nedir?

Bir kas veya sinir bozukluguna isaret edebilecek semptomlar yasiyorsaniz doktorunuz bir EMG yapabilir. EMG gerektirebilecek bazi belirtiler sunlardir:

 • karincalanma
 • uyusma
 • kas güçsüzlügü
 • kas agrisi veya kramp
 • felç
 • istemsiz kas segirmesi (veya tik)

EMG sonuçlari, doktorunuzun bu belirtilerin altta yatan nedenini belirlemesine yardimci olabilir.

EMG için nasil bir hazirlik yapmaliyim?

Aldiginiz reçetesiz veya reçeteli ilaçlar konusunda doktorunuza bildirdiginizden emin olun. Kanama bozuklugunuz varsa veya kalp pili veya implante edilebilir defibrilatörünüz varsa, doktorunuza bildirmeniz de önemlidir. Bu tibbi durumlardan veya cihazlardan herhangi birine sahipseniz EMG yaptirmaya uygun olmayabilirsiniz.

Eger EMG için uygunsaniz, öncesinde asagidakileri yapmaniz gerekecektir:

 • Testten en az 3 saat önce, sigara içmeyiniz.
 • Cildinizdeki yaglari temizlemek için banyo yapin ya da dus alin. Yikandiktan sonra herhangi bir losyon veya krem kullanmayin.
 • Doktorunuzun degerlendirecegi alani engellemeyen rahat kiyafetler giyin. Islemden hemen önce bir önlük giymeniz istenebilir.

EMG testim sirasinda ne beklemeliyim?

Bir muayene masasina ya da sirt kismi egimli bir sandalyeye oturmaniz istenecektir. Prosedür sirasinda doktorunuz sizden farkli pozisyonlara geçmenizi isteyebilir.

Bir EMG'nin iki bölümü vardir: sinir iletim çalismasi ve igne EMG'si. Sinir iletim çalismasi önce yapilir. Prosedürün bu kismi sirasinda, doktorunuz cildinizin yüzeyine, genellikle de semptomlarin görüldügü bölgeye birkaç elektrot yerlestirecektir. Bu elektrotlar, motor nöronlarinizin kaslarinizla ne kadar iyi iletisim kurdugunu degerlendirecektir. Test tamamlandiktan sonra elektrotlar ciltten çikarilir.

Sinir iletim çalismasindan sonra doktorunuz igne EMG'sini gerçeklestirecektir. Doktorunuz öncelikle etkilenen bölgeyi antiseptik ile temizleyecektir. Daha sonra, kas dokusuna elektrotlari yerlestirebilmek için bir igne kullanacaktir. Igne vücudunuza uygulanirken hafif rahatsizlik veya agri hissedebilirsiniz.

Igne elektrotlari, kasilma ve istirahat halindeyken kaslarinizin elektriksel aktivitesini degerlendirir. Bu elektrotlar test bittikten sonra çikarilacaktir.

EMG prosedürünün her iki bölümü sirasinda, elektrotlar sinirlerinize küçük elektrik sinyalleri gönderir. Bilgisayar bu sinyalleri doktorunuz tarafindan yorumlanabilecek grafiklere veya sayisal degerlere çevirecektir. Tüm prosedür 30 ila 60 dakika arasinda sürmektedir.

EMG sonuçlarim ne anlama geliyor?

Testten sonra doktorunuz sonuçlari sizinle birlikte gözden geçirebilir. Ancak, baska bir saglik uzmani tarafindan EMG istendiyse, sonuçlari, tetkiki isteyen uzman ile degerlendirmeniz gerekebilir.

EMG'niz istirahat halindeki kaslarda herhangi bir elektriksel aktiviteyi gösteriyorsa, asagidaki durumlardan biri sözkonusu olabilir:

 • bir kas bozuklugu
 • kaslara baglanan sinirleri etkileyen bir bozukluk
 • bir yaralanmanin neden oldugu iltihap

EMG'niz kaslarinidaki kasilma sirasinda anormal elektriksel aktivite gösteriyorsa, bir herniye disk veya ALS veya karpal tünel sendromu gibi sinir bozukluklarina sahip olabilirsiniz.

Sonuçlariniza bagli olarak, gerekli olabilecek ek testler veya tedaviler hakkinda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.